


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.6 mm |
| Width | 21.5 mm |
| Termination | Screw |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 34 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Voltage | 300 V |
| Contact Plating | Brass |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 5 mm |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 15 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Horizontal with Board |
| Color | Green |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Nylon |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Levels | 2 |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
| Housing Color | Green |
| Plating | Copper |
| Schedule B | 8536695050 |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 22 AWG to 14 AWG |
Stock: 578
Distributors
pcbx
Unit Price$1.90808
Ext.Price$1.90808
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.90808 | $1.90808 |
| 10 | $1.36275 | $13.62750 |
| 25 | $1.19006 | $29.75150 |
| 50 | $1.08057 | $54.02850 |
| 100 | $0.98941 | $98.94100 |
| 300 | $0.91054 | $273.16200 |
| 500 | $0.83795 | $418.97500 |
| 1000 | $0.79366 | $793.66000 |
| 3000 | $0.75832 | $2274.96000 |
| 5000 | $0.72455 | $3622.75000 |
